SZKOLENIE ODWOŁANE
Inspirowana dziesiątkami spotkań z fascynującymi ludźmi Pracownia Z Barwinkiem dzieli się swoimi doświadczeniami. To ósma edycja szkolenia, o którym uczestnicy mówią, że było jedną z największych inspiracji w ich pracy z dziećmi w przyrodzie. Zapraszamy na szkolenie poświęcone terenowej edukacji przyrodniczej, podczas którego będziemy uczyć się, jak towarzyszyć dzieciom w odkrywaniu i docenianiu świata wokół nich. We wrześniu spotkamy się w pięknym miejscu na Pogórzu Ciężkowickim, gdzie spędzimy intensywne dwa dni, podczas których będziemy wspólnie pracować w terenie. Na szkoleniu pojawi się również moduł "pod wiatą", czyli terenowa edukacja przyrodnicza dzieci kiedy pada deszcz :)
CO TO ZA SZKOLENIE:
Szkolenie zostało stworzone w odpowiedzi na liczne zapytania rodziców, nauczycieli i edukatorów, z którymi miałam przyjemność spotykać się przez wiele lat prowadząc w terenie warsztaty przyrodnicze zarówno dla nich jak i dla ich podopiecznych. W tym czasie zrozumieliśmy, że prowadzenie edukacji przyrodniczej stało się wyrazem naszej troski i odpowiedzialności za otaczający nas świat.
Mocno wierzę w to, że terenowa edukacja przyrodnicza oparta o towarzyszenie młodym ludziom w ich własnym doświadczaniu natury jest skuteczna i sensowna. Czerpanie przyjemności z przebywania wśród dzikiej przyrody jest pierwszym krokiem opisanym w stopniach dojrzałości środowiskowej, które prowadzą do wypracowania postawy odpowiedzialności wobec świata w którym żyjemy.
Podczas szkolenia poznamy zatem bardzo konkretne sposoby na działania, które pozwolą zachęcić młodych ludzi do tego, by zechcieli się przyrodą nie tylko zainteresować, ale również by poczuli się w niej dobrze i poznali jej tajemnice. Chcę się z Państwem podzielić tymi metodami, które wykorzystuję od lat w mojej pracy i których skuteczności regularnie doświadczam. Podczas szkolenia wykonamy również wspólnie kilka bardzo prostych pomocy dydaktycznych, które świetnie sprawdzają się podczas zajęć terenowych z dziećmi. W trakcie szkolenie poznamy także metody pracy w terenie, który pozornie może wydawać się mało ciekawy przyrodniczo, co często zniechęca do prowadzenia zajęć w miastach.
Więcej na temat działań Pracowni Z Barwinkiem, które "od kuchni" będą mogli poznać i przećwiczyć uczestnicy kursu, znajdziecie Państwo tutaj.
DLA KOGO JEST TO SZKOLENIE:
Szkolenie skierowane jest w szczególności do rodziców, nauczycieli pracujących z uczniami szkół podstawowych (niekoniecznie przedmiotów przyrodniczych) oraz do pracowników instytucji zajmujących się edukacją przyrodniczą (np. parki narodowe, parki krajobrazowe, Lasy Państwowe), którzy chcą nabyć lub rozszerzyć swoje umiejętności w terenowej pracy przyrodniczej z dziećmi. Doświadczenie w tym obszarze nie jest wymagane. Odbiorcami mogą być również Ci edukatorzy przyrody, którzy szukają inspiracji do swojej pracy.
KTO POPROWADZI SZKOLENIE:
MAGDALENA KUŚ – Kierowała Zespołami Edukacji w Magurskim (również obecnie) i Tatrzańskim Parku Narodowym. Od kilku lat prowadzi własną pracownię "Z Barwinkiem", zajmującą się m.in. terenową edukacją przyrodniczą. Certyfikowana trenerka interpretacji dziedzictwa, leśnik, przewodnik beskidzki. Posiada wieloletnie doświadczenie w edukacji przyrodniczej. Autorka tekstów i artykułów poświęconych tej tematyce, a także wielu autorskich pomocy dydaktycznych, które wykorzystuje w prowadzonych terenowych działaniach edukacyjnych.
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:
Kurs ma mieć charakter kameralny, w związku z czym maksymalna ilość uczestników to 10 osób. Organizator zastrzega sobie prawo do zamknięcia listy uczestników w momencie osiągnięcia tej liczby oraz do odwołania szkolenia w przypadku nie zebrania się wystarczającej do organizacji ilości osób.
TERMIN:
19-20 września 2021 r. Kurs rozpoczyna się w niedzielę 19 września o godzinie 11.00, kończy w poniedziałek 20 września około godziny 14.00.
MIEJSCE:
Miejscem naszego spotkania i noclegu będzie Bacówka Brzanka na Pogórzu Ciężkowickim. Większość czasu spędzimy w otaczającym to miejsce lesie i na łąkach.
ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:
Bacówka Brzanka na Pogórzu Ciężkowickim.
KOSZTY:
Koszt kursu dla każdego uczestnika wynosi 500 zł. W cenie zawarte są:
- udział w szkoleniu od momentu jego rozpoczęcia do momentu jego zakończenia
- nocleg w Bacówce Brzanka w nocy 19/20 września 2021
- wyżywienie: dwa obiady (19 i 20 września), kolacja (19 września) oraz śniadanie (20 września)
- materiały szkoleniowe
- pudełko z drobnymi pomocami dydaktycznymi do terenowej edukacji przyrodniczej
- potwierdzenie i dyplom uczestnictwa w szkoleniu
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ:
Termin zgłoszeń upływa 31 sierpnia 2021 r.
Zgłoszenia na kurs można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny on-line tutaj
Po uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego każda osoba otrzyma drogą mailową potwierdzenie oraz informację na temat terminu wniesienia opłaty za kurs. Wpłat należy dokonać na konto Organizatora: PKO BP 68 1020 2964 0000 6902 0156 0580 w dniach 01-07 września 2021r., dopiero po potwierdzeniu udziału w szkoleniu przez Organizatora.
ORGANIZATOR:
Z barwinkiem. Magdalena Kuś
Ul. Chopina 15/21
38-200 Jasło
NIP: 6852158491
kus.magdalena@wp.pl, tel. 501 351 015