"Mały brązowy ptaszek" to częsty opis tego, co obserwujemy w przyrodzie. Interesuje nas świat, w którym żyjemy, zauważamy jego mieszkańców, jednak ich identyfikację uznajemy za wiedzę tajemną, dostępną wyłącznie dla specjalistów. Tymczasem to właśnie wrażliwość i uważność na to, co wokół nas, jest tym punktem wyjścia, od którego zaczynali wszyscy przyrodnicy. Zrobiliście już pierwszy krok, pozwólcie zatem poprowadzić się kilka kroków dalej. Nie, nie zrobimy z Was botaników czy zoologów, ale damy Wam narzędzia do tego, abyście potrafili ten świat poznawać i opisywać dla siebie i swoich podopiecznych. I bedziemy pielęgnowali Wasze przyrodnicze zainteresowania.
CO TO ZA KURS:
Ten kurs został zainspirowany licznymi zachwytami nad światem przyrody i zwątpieniami w swoje umiejętności jego rozpoznawania. Ileż to razy widziałam poruszenie, kiedy udało się wypatrzeć pośród gałęzi sikory lub czułość spojrzenia na kępkę przylaszczek. Zbyt często towarzyszył im jednak zawód, że ich nazwy pozostają dla Was tajemnicą, a wiedza ta jest domeną specjalistów. Tak, to prawda, że rozpoznawanie gatunków to wymagająca czasu umiejętność, ale po pierwsze - można się jej nauczyć, nikt się z nią nie rodzi, a po drugie - ten czas i tak upłynie. Ten czas można zatem spędzić na kursie, który będzie Wam towarzyszył w rozwoju umiejętności przyrodniczych.
Rozpoznawanie gatunków roślin, zwierząt czy grzybów w podstawowym zakresie jest umiejętnością, której można się nauczyć naprawdę szybko i skutecznie. Po każdym z pięciu spotkań będziecie potrafili rozpoznać conajmniej 10 gatunków. Pracując w terenie dowiecie się na co zwracać uwagę podczas obserwacji przyrody oraz jakie szczegóły ułatwiają szybką identyfikację. Będziecie tworzyli dzienniki przyrodnicze oraz konserwowali zbiory, które uda się zebrać w trakcie naszych spotkań. Po ukończeniu kursu bedziecie posiadali umiejętności przyrodnicze umożliwiające Wam samodzielne i satysfakcjonujące kontunuowanie przyrodniczych zainteresowań oraz pracę z podopiecznymi w podstawowym zakresie.
DLA KOGO JEST TO SZKOLENIE:
Szkolenie skierowane jest w szczególności do rodziców (także w edukacji domowej), nauczycieli pracujących z uczniami przedszkoli i szkół podstawowych (niekoniecznie przedmiotów przyrodniczych) oraz osób, które fascynują się przyrodą, ale tę przygodę dopiero rozpoczynają. Szkolenie nie jest przeznaczone dla osób z wykształceniem przyrodniczym.
ILOŚĆ UCZESTNIKÓW:
Kurs ma mieć charakter kameralny, w związku z czym maksymalna ilość uczestników to 10 osób. Organizator zastrzega sobie prawo do zamknięcia listy uczestników w momencie osiągnięcia tej liczby oraz do odwołania szkolenia w przypadku nie zebrania się wystarczającej do organizacji ilości osób.
TERMINY:
Kurs będzie składał się z pięciu modułów, które będą się odbywały w soboty. To ukłon w stronę tych osób, dla których udział w dwudniowych zjazdach był zbyt wymagający. Teraz możecie wziąć udział wyłącznie w sobotnich zajęciach lub zaplanować pobyt w Beskidzie Niskim i na Pogórzach wraz ze swoimi rodzinami lub znajomymi na cały weekend, niedziela będzie dla Was! W większość sobót będziemy pracowali w godzinach 10.00 - 18.00, podczas ostatniego zjazdu godziny będą inne ze względu na temat zajęć. Wówczas planowane sa zajęcia nocne oraz nocleg pod namiotami.
01 kwietnia - geofity wiosenne, drzewa (1)
22 kwietnia - ptaki
27 maja - rośliny i drzewa (2)
24 czerwca - owady i trawy
26/27 sierpnia - astronomia, tropy zwierząt i nawigacja terenowa
MIEJSCE:
Będziemy spotykać się w różnych miejscach Beskidu Niskiego i Pogórzy. Wszystkie spotkania będą terenowe, jednak prawie zawsze będzie w naszej przestrzeni dostępny budynek lub wiata, z której będziemy mogli skorzystać. Wstępny harmonogram:
01 kwietnia - Jastrzębia, gm. Ciężkowice
22 kwietnia - Ożenna, gm. Krempna
27 maja - Huta Gogołowska, gm. Frysztak
24 czerwca - Jaworze, gm. Nowy Żmigród
26/27 sierpnia - Łajsce, gm. Tarnowiec (nocleg w namiotach)
KOSZTY:
Koszt kursu dla każdego uczestnika wynosi 1500 zł. W cenie zawarte są:
- udział w szkoleniu od momentu jego rozpoczęcia do momentu jego zakończenia (5 zjazdów)
- opieka merytoryczną osób prowadzących poszczególne bloki tematyczne
- materiały szkoleniowe
- drobne pomoce dydaktyczne
- personalizowany notatnik terenowy
- potwierdzenie i dyplom uczestnictwa w szkoleniu
Jest możliwość rozłożenia płatności na 2 raty (300 + 1200) lub 3 raty (300 + 600 + 600).
JAK SIĘ ZGŁOSIĆ:
Nabór rozpoczyna się 25 września i trwa do 9 października 2023 r. lub do wyczerpania miejsc. Rezerwacja miejsca na szkoleniu zostanie dokonana przez Ogranizatrora po zaksięgowaniu wpłaty całości lub pierwszej raty (po wcześniejszym uzgodnieniu z Organizatorem). Decyduje kolejność zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo do zamknięcia listy Uczestników w momencie wniesienia opłaty przez 10 osób.
Zgłoszenia na kurs można dokonać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny on-line tutaj
Po uzupełnieniu formularza zgłoszeniowego każda osoba otrzyma drogą mailową potwierdzenie. Wpłat należy dokonać na konto Organizatora: PKO BP 68 1020 2964 0000 6902 0156 0580.
ORGANIZATOR:
Z barwinkiem. Magdalena Kuś
Ul. Chopina 15/21
38-200 Jasło
NIP: 6852158491
kus.magdalena@wp.pl, tel. 501 351 015